Click to visit our web site Visit our website

KFMC - Best Mix 106, KSUM - Ag Country 1370 AM
Home Page
News
Markets
Weather
Sports
 • KFMC Football Game Of The Week
 • KSUM Sports Broadcast Schedule

  Back

Contests
About KSUM
About KFMC
Advertising
Email Us


Click here to get started.

Minnesota Timberwolves
Minnesota Twins
Minnesota Vikings
Minnesota Wild
Univ. of Minnesota Gophers
Iowa High School Athletic Ass'n
Minnesota State High School League
Minnesota High School Scores
Fairmont Sports
THIS PAGE SPONSORED BY PETERSON ANTHONY INSURANCE



12/28/2012

BOYS BASKETBALL

Bethany Lutheran Tournament
Fairmont 100, New Richland-H-E-G 42
St. Croix Lutheran 68, St. Clair 58

Maple River 60 Mankato Loyola 31
LC W M 68 M V L 57

Blue Earth Tournament

First Round
Blue Earth 56, Granada-Huntley-East Chain 51
Jackson County Central 72, United South Central 64

Mountain Lake Area Tournament

First Round
Ellsworth 58, Truman 53
Mountain Lake Area 53, Lakeview 25

Marshall Tournament
Marshall 80, Orono 52
Minneapolis Washburn 77, Mankato East 61
Montevideo 53, Tracy-Milroy-Balaton 52

Owatonna Tournament

First Round
Owatonna 83, Waseca 73

St. James Tournament

First Round
Morris Area/Chokia-Alberta 60, Belle Plaine 40
Rockford 70, St. James Area 63

Worthington Tournament

First Round
Perham 68, Mankato West 60
Worthington 93, Sibley East 70

GIRLS BASKETBALL

ST.CLOUD CLASSIC

SIOUX FALLS ROOSEVELT 58 FAIRMONT 47


Ellsworth 62, Truman 28
Janesville-Waldorf-Pemberton 58, Madelia 39

St. Clair Tournament

Hayfield 61, Maple River 30
Jackson County Central 80, Minnesota Valley Lutheran 77
St. Clair 58, Tri-City United 50
United South Central 62, Canby 48

St. James Tournament
First Round
Rockford 57, St. James Area 32
Springfield 58, Worthington 55

GIRLS HOCKEY

Schwan Cup (Green Division)
First Round
International Falls 8, Marshall Tigers 0
Minnehaha Saints 3, Fairmont Area 0
Northern Lakes 13, Worthington/Fulda 1
St. Francis 5, Watertown, S.D. 2

Sartell Tournament
First Round
Sartell/Sauk Rapids-Rice 5, New Ulm Eagles 3
St. Cloud Ice Breakers 4, Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 0

Schwan Cup (White Division)
First Round
Luverne Cardinals 7, LPGE/WDC 4
Moose Lake Area 5, Brookings, S.D. 0
North Metro 4, Eveleth-Gilbert Area 3

Waseca Tournament
First Round
Waseca Blue Jays 8, Windom Area 0

Schwan Cup (Blue Division)

First Round
Dodge County 5, Henry Sibley 2
Mankato East/Loyola 4, Bismarck High, N.D. 2
Orono 7, Rochester Mayo 1

BOYS HOCKEY

River Lakes Tournament
Consolation Semifinal
Morris Benson Area Storm 9, Fairmont Area 2
Oahe Capitals, S.D. 5, Mankato East/Loyola 2
Semifinal
Princeton 2, River Lakes 0
Sartell 5, Henry Sibley 4, OT

Rochester Kiwanis Tournament

Class 1A
First Round
New Ulm Eagles 7, Dodge County 3
Northland Pines, Wis. 4, Rochester Lourdes/Stewartville 2

Schwan Cup (Open)
Consolation Semifinal
Hudson, Wis. 4, Luverne 1
Marshall 4, Winona Winhawks 3, OT

Waseca Tournament

First Round
Windom Area 6, Waseca Blue Jays 2

Hilltopper Holiday Classic

Notre Dame, Wis. 2, Mankato West 1


NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION

Final OT Oklahoma City 111 Dallas 105
Final L-A Clippers 106 Boston 77


COLLEGE FOOTBALL BOWL GAMES

Final Baylor 49 (17) U-C-L-A 26
Final (24) San Jose State 29 Bowling Green 20
Final Cincinnati 48 Duke 34

TOP-25 COLLEGE BASKETBALL

Final New Mexico 55 ( 8) Cincinnati 54



ROD HALVORSEN
© 2010 KSUM.


Back


Click Here To Advertise!
Click Here To Advertise!

| HOME PAGE | NEWS | MARKETS | EMPLOYMENT | WEATHER |
| SPORTS | CONTESTS | ABOUT KSUM | ABOUT KFMC |
| ADVERTISING | EMAIL US | HIDDEN PAGES |


© 2014 KFMC 106, KSUM 1370 AM -- All Rights Reserved.

Lawrence and Schiller: Putting the Web to Work