Click Here To Advertise! Click Here To Advertise!

KFMC - Best Mix 106, KSUM - Ag Country 1370 AM
Home Page
News
Markets
Weather
Sports
 • KSUM Sports Broadcast Schedule

  Back

Contests
About KSUM
About KFMC
Advertising


Click here to get started.

Minnesota Timberwolves
Minnesota Twins
Minnesota Vikings
Minnesota Wild
Univ. of Minnesota Gophers
Iowa High School Athletic Ass'n
Minnesota State High School League
Minnesota High School Scores
Fairmont Sports



06/03/2017

TRACK AND FIELD

SECTION 2A MEET

Track & Field

Girls

1. Fairmont 105 1/2; 2. Belle Plaine 104; 3. Jordan 73; 4. Holy Family Catholic 62; 5. St. Peter 60; 6. Southwest Christian 54; 7. Waterville-Elysian-Morristown 47; 8. Martin County West 41; 9. Maple River 38; 10. Minnesota Valley Lutheran 36 1/2; 11. Glencoe-Silver Lake 35; 12. Blue Earth Area 25; 13. LeSueur-Henderson 20; 14. (tie) Sleepy Eye Unified, LCWM/Nicollet 18; 16. Mayer Lutheran 16; 17. (tie) St. James, Tri-City United 13; 19. St. Clair 9; 20. (tie) New Richland-HEG, Madelia 8; 22. Loyola/Cleveland 7; 23. GFW 6; 24. Janesville-Waldorf-Pemberton 5; 25. Norwood-Young America 4; 26. Sibley East 3; 27. Lester Prairie 2.

Boys

1. Jordan 91; 2. Fairmont 77 1/2; 3. St. Clair 58; 4. Southwest Christian 55; 5. LCWM/Nicollet 54; 6. Belle Plaine 53; 7. LeSueur-Henderson 49; 8. Loyola/Cleveland 47; 9. St. Peter 45; 10. GFW 40; 11. Sibley East 37 1/2; 12. Glencoe-Silver Lake 35; 13. Blue Earth Area 31; 14. Tri-City United 29; 15. Mayer Lutheran 28; 16. St. James 16; 17. Maple River 15; 18. WEM 13; 19. (tie) Holy Family Catholic, New Richland-HEC 11; 21. JWP 9; 22. Martin County West 8; 23. (tie) NYA, Minnesota Valley Lutheran 7; 25. (tie) United South Central, Madelia/Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther 4.

The following have qualified for the Class A State Meet in Stillwater Friday & Saturday from the Section 2A Meet.

Girls:

Fairmont—Jenna Pavich 2nd in the 400 meter dash, Iliana Ramon 2nd in the 3200 meter run, Allison Lardy 1st and Brenna Cutler 3rd in the Shot Put, 4X400 meter relay team 1st(Grace Higgins, Molly Hawkins, Joni Becker, Jenna Pavich) , 4X 800 meter relay team 2nd (Iliana Ramon, Molly Hawkins, Joni Becker, Jenna Pavich) 9:46.34;.

Martin Co. West—Marissa Whitehead 1st in the 3200 meter run, Cora Olson 2nd in the Triple Jump.

BEA—Nicole Lium 2nd in the Pole Vault.

Maple River—Madi Schirmer 1st in the High Jump, Lilly Stiernagle in the 100, 800 and Shot Put Wheelchair Events.

Boys:

Fairmont—Wyatt Quiring 1st in the 400 Meter Dash, Hayden Berhow 1st in the High Jump, 4X800 meter relay team 2nd(Leyton Becker, Andrew Moeller, Dayton Pasch, Dylan Kennedy) 8:08.64.

Maple River—Stephen Dobie 1st in the 800 Meter Run.

BASEBALL

SECTION 2A TOURNAMENT

ML/GHEC/TRUMAN 5 A C G C 1

JAGUARS ADVANCE TO SECTION CHAMPIONSHIP THUR. JUNE 8 5 PM
FRANKLIN ROGERS PARK - MANKATO

SPRINGFIELD 7 CLEVELAND 2
SLEEPY EYE ST. MARY'S 9 B O L D 5

Section 3AA

Winner's bracket
New London-Spicer 5, Jackson County Central 2
Loser's bracket
Luverne 7, Minnewaska Area 5

Section 2AA

Winner's bracket
Belle Plaine 8, St. Peter 7
Loser's bracket
Kenyon-Wanamingo 4, Lake Crystal Wellcome Memorial 0
LeSueur-Henderson 5, Medford 4

Section 2AAA
Winner's bracket
Marshall 12, Mankato West 1
Loser's bracket
New Ulm 10, Mankato East 7


V F W

MANKATO 9/7 FAIRMONT 7/11

AMATUER BASEBALL

Sunday

Milroy 5, Fairmont Martins 4
Fairmont Martins 12, Tracy 1
Blue Earth Pirates 13, Cleveland Spiders 4
Morristown 4, Wells Wildcats 3
Tracy 8, Martin Co. Foxes 7
Martin Co. Foxes 4, Milroy 3

Saturday

Blue Earth Pirates 10, New Ulm Brewers 0
Wells Wildcats 4, Lake Crystal 0

Major League Baseball

American League

Los Angeles Angels 7, Minnesota Twins 2
New York Yankees 7, Toronto 0
Kansas City 12, Cleveland 5
Detroit 10, Chicago White Sox 1
Boston 5, Baltimore 2
Houston 6, Texas 5
Seattle 9, Tampa Bay 2

National League

Chicago Cubs 5, St. Louis 3
Philadelphia 5, San Francisco 3
Atlanta 6, Cincinnati 5 (12 innings)
Colorado 10, San Diego 1
Miami 3, Arizona 0
Los Angeles Dodgers 10, Milwaukee 8
New York Mets 4, Pittsburgh 2

Interleague

Oakland 10, Washington 4

NHL
Stanley Cup Final
Nashville 5, Pittsburgh 1
(Pittsburgh leads series 2-1)

WNBA
Minnesota Lynx 100, Seattle Storm 77

SUNDAY SCORES

INTERLEAGUE

Final Washington 11 Oakland 10



AMERICAN LEAGUE

Final Toronto 3 N-Y Yankees 2
Final Detroit 7 Chi White Sox 4
Final Boston 7 Baltimore 3
Final Cleveland 8 Kansas City 0
Final Houston 7 Texas 2
Final Minnesota 3 L.A. Angels 2
Final Seattle 7 Tampa Bay 1



NATIONAL LEAGUE

Final Miami 6 Arizona 5
Final Pittsburgh 11 N-Y Mets 1
Final Atlanta 13 Cincinnati 8
Final Philadelphia 9 San Francisco 7
Final Milwaukee 3 L.A. Dodgers 0
Final Colorado 3 San Diego 1
Final Chi Cubs 7 St. Louis 6



NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION PLAYOFFS

Final Golden State 132 Cleveland 113



WOMEN'S NATIONAL BASKETBALL ASSOCIATION

Final Washington 78 Atlanta 72
Final N-Y Liberty 88 Phoenix 72




ROD HALVORSEN
© 2015 KSUM KFMC


Back


Click Here To Advertise!
Click Here To Advertise!

| HOME PAGE | NEWS | MARKETS | EMPLOYMENT | WEATHER |
| SPORTS | CONTESTS | ABOUT KSUM | ABOUT KFMC |
| ADVERTISING | HIDDEN PAGES |


© 2017 KFMC 106, KSUM 1370 AM -- All Rights Reserved.

Lawrence and Schiller: Putting the Web to Work